Autorzy

Promocje

Śledź nas na Facebooku

Najnowsza książka znanego poznańskiego historyka została zatytułowana Christianitas - od rozkwitu do kryzysu. Jak pisze autor we Wstępie: „Niniejsza książka jest opowieścią o kryzysie. Tym najpoważniejszym, bo dotykającym sfery ducha, kryzysie naszego kręgu cywilizacyjnego ukształtowanego przez chrześcijaństwo przekazane ludom Europy przez Kościół rzymski.

Święty papież wielokrotnie zwracał uwagę – o czym piszemy w książce – na wszechstronność kryzysu współczesnego Zachodu, a tym samym i zagrożeń, wobec których stoi Kościół przełomu drugiego i trzeciego tysiąclecia. Dzisiaj jeden z następców św. Jana Pawła II abdykuje, bo «osłabły siły ducha» (Benedykt XVI), a drugi twierdzi, że najpoważniejszym problemem Kościoła w dwudziestym pierwszym wieku jest… «bezrobocie młodych» i abdykuje ze sprawowania Urzędu Nauczycielskiego, mówiąc: «Kim jestem, by ich sądzić»”.

Książka została podzielona na cztery bloki tematyczne. Pierwszy, zatytułowany Christianitas – chwała, atak i obrona przedstawia genezę edyktu mediolańskiego i jego znaczenie dla rozwoju chrześcijaństwa, życie opactwa w Cluny pokazuje rozrost chrześcijaństwa. W kolejnych tekstach autor prezentuje bardziej wysublimowane formy represji wobec wierzących z przeszłości, aby zakończyć tę część wieloma przykładami współczesnych form dyskryminacji, czy wręcz prześladowania katolików. Zebrane w jeden tekst ilustrują nie tylko skalę zjawiska, ale również formy. I tu zaskoczenie, bo okazuje się, że przeszłe i obecne formy walki z chrześcijaństwem w przestrzeni publicznej nie są niczym nowym, lecz mają wspólny mianownik zarówno z angielskimi purytanami, reżimem wahabickim. Jaki? Odpowiedź na kartach książki.

Druga część przedstawia sylwetki obrońców christianitas. Tych bardziej znanych, ale również i postaci zupełnie pominiętych, jak np. hrabia Chambord, czy Thomas Molnar.

Trzecia część to krótkie podsumowanie kandydatów na ołtarze i świętych oraz bardzo ciekawa analiza podobieństw szczególnie św. Piusa X ze św. Janem Pawłem II. Ostatni tekst to przypomnienie postaci niezwykłej, cesarzowej Zyty, żony Karola, ostatniego cesarza Austro-Węgier. Już tylko dla poznania historii tej służebnicy Bożej warto przeczytać tę część książki.

Ostatnia partia książki traktuje o antykatolickiej propagandzie w historii. Opowieść bardzo na czasie, bo czytając tę część czytelnik wiele razy przeżyje deja vu, że dokładnie te same chwyty i metody stosuje się w dzisiejszej wojnie z chrześcijaństwem.

Książka Christianitas – od rozkwitu do kryzysu ukazała się nakładem warszawskiego Wydawnictwa Prohibita. To druga książka Grzegorza Kucharczyka wydana przez tę oficynę. Wcześniej, w 2012 roku, nakładem Prohibity ukazała się biografia Russella Kirka zatytułowana: Russell Kirk 1918-1994. Biografia amerykańskiego konserwatysty.

Patronat nad książką objął dwumiesięcznik „Polonia Christiana”, której członkiem redakcji jest autor, a także portal PCh24.pl Książkę od przyszłego tygodnia będzie można nabyć w księgarniach, dostępna jest już w księgarni wydawcy:

http://multibook.pl/pl/p/Grzegorz-Kucharczyk-Christianitas-od-rozkwitu-do-kryzysu/5618

 

Grzegorz Kucharczyk – Christianitas - od rozkwitu do kryzysu, Warszawa 2015, Prohibita, str. 392.